Strefa gier

Wybieramy laptopa dla gracza.

Panuje ogólne przekonanie iż do gier video przeznaczone są komputery stacjonarne i konsole. Czy na notebooku można pograć? Owszem. Można, trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy zakupie. Omówimy je w naszym krótkim poradniku.

 1. Matryca
  • Rozmiar matrycy

   Jeżeli chcecie komfortowo pograć na laptopie odpuśćcie sobie od razu wszystkie notebooki z matrycą mniejszą niż 15,6”. Jeżeli chcecie „Grać” (z dużej litery), a nie „grać” to przecież raczej nie chodzi o rozgrywkę pół godziny dziennie. Zapaleni gracze potrafią spędzić niemalże cały dzień na grze (a czasem noc). Grając na laptopie z mniejszą matrycą szybciej zmęczycie wzrok, a ograniczona wielkość ekranu nie pozwoli Wam w pełni docenić fajerwerków wizualnych którymi chcą Was obecnie uraczyć producenci gier. Polecamy matryce o przekątnej minimum 15,6”. Optymalna wielkość to 17,3”. Zaufajcie nam – Wasze oczy Wam podziękują.

  • Rozdzielczość matrycy

   Standardowa rozdzielczość którą spotkacie tańszych laptopach to 1366x768 pikseli. Oczywiście można pograć na takiej rozdzielczości, jednak tu panuje główna zasada: im więcej tym lepiej. Jeżeli zamierzacie dużo grać, i sprawia Wam to dużo frajdy to warto zainwestować w matrycę 1920x1080 pikseli (FULL HD). Taką matrycę posiada chociażby znana gaming’owa seria laptopów Asus G750.

  • Błyszcząca czy matowa?

   No właśnie, jaką matrycę wybrać? Zdania są podzielone. Jeżeli poza graniem korzystacie z laptopa również w nasłonecznionych pomieszczeniach lub na dworze – wybierzcie matrycę matową. Jeżeli laptop ma być stricte do grania – wybierz matrycę błyszczącą, która lepiej odwzoruje kolory, a czerń będzie naprawdę czarna, a nie szara.

 2. Wydajność
  • Karta graficzna

   Często dzwonią do nas klienci i pytają np. o laptopa do gier dla dziecka np. do kwoty 1500zł. Czy pogramy w gry na takim sprzęcie? Tak, ale będą to np. gry przeglądarkowe, gry na Facebooku, lub starsze, archaiczne już tytuły. Dzieje się tak dlatego, iż w takim przedziale cenowym nie u świadczymy laptopów z kartą graficzną która nie jest zintegrowana. A właśnie taka jest nam potrzebna do „profesjonalnego grania”. Karta graficzna dedykowana (z własną pamięcią) zapewni nam komfort gry.
   Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych ze względu na producenta: nVidia GeForce i ATI Radeon.
   Przy wyborze karty graficznej powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności tytułami w jakie zamierzamy zagrać, ponieważ jeden woli grać w strategie, a inny w najnowsze „strzelanki”, które mają większe wymagania. Każda gra posiada wymagania sprzętowe, które sprawdzicie na odwrocie pudełka z grą lub np. na stronie producenta. Jeżeli nie macie sprecyzowanych gier w jakie chcecie zagrać to kierujcie się prostą zasadą – im więcej pamięci własnej karty graficznej tym lepiej. By pograć w nowe dosyć zaawansowane gry 2GB własnej pamięci to obecnie minimum.

   Zobacz laptopy z naszej oferty z kartą graficzną dedykowaną.

  • Procesor

   Na wstępie odpuszczamy wszystkie procesory jednordzeniowe, oraz słabsze układy dwurdzeniowe takie jak np. Intel Celeron, Intel Pentium, AMD A4, AMD A6.
   Optymalny procesor do grania to obecnie układ dwu lub czterordzeniowy np. Intel Core i7, Intel Core i5 , czy procesory AMD z rodziny Quad Core.
   W tym przypadku warto również sprawdzić wymagania sprzętowe tytułów w które chcemy pograć.
   Jeżeli nie macie sprecyzowanych gier w jakie chcecie zagrać to kierujcie się prostą zasadą – im więcej rdzeni, większe taktowanie na rdzeń i więcej pamięci cache tym lepiej.

   Wybierając procesor i kartę dobrze jest wybierać sprzęt podobnej klasy. Wysokiej klasy procesor (np. Core i7) i słaba karta graficzna mogą wręcz uniemożliwić granie. Karta graficzna będzie w tym przypadku tzw. „wąskim gardłem”. I odwrotnie: wybór za mocnej karty graficznej i bardzo słabego procesora może sprawić, że procesor nie będzie w stanie jej obsłużyć. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji konieczny jest kompromis. Jeżeli nie można zakupić tego co najlepsze, lepiej kierować się zasadą, że przy grach ważniejsza jest lepsza karta graficzna niż procesor.

  • Pamięć RAM

   Im więcej tym lepiej. Obecnie nawet w tanich laptopach zamontowane jest minimum 4GB pamięci RAM. Do gier polecamy minimum 8GB RAM . Dokładne zapotrzebowanie na pamięć RAM sprawdzisz w wymaganiach sprzętowych danej gry.
   Pamiętaj że pamięć RAM jest jednym z nielicznych elementów w laptopie które możemy dowolnie modyfikować, oznacza to że w przyszłości możemy zwiększyć ilość pamięci RAM. Powiększenie pamięci RAM odbywa się przez wymianę kości pamięci na większe (np. było 2x 2GB wymieniamy na 2x 4GB lub 2x 8GB) . Niektóre laptopy posiadają również więcej slotów na pamięć np. 4 zamiast dwóch, co daje nam bardzo duże możliwości zwiększenia pamięci. Jeżeli nie jesteś pewien ile slotów wolnych posiada laptop który chcesz u nas kupić, zapytaj nas. Przykładem laptopów z dużą ilością pamięci RAM + dodatkowymi slotami na pamięć jest Asus G750.

  • Dysk twardy

   Obecne gry video potrafią zabierać dużo miejsca na dysku twardym, nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Dlatego też kierujmy się zasadą: im większy dysk tym lepszy. Dyski twarde o pojemności 1000GB (1TB) to obecnie standard, i taki też polecamy.
   Warto również wybrać laptopa z dodatkowym dyskiem SSD, na którym będzie zainstalowany system operacyjny i na którym możemy również instalować gry by np. doczytywały się one szybciej.
   Ze względu na fakt iż, tak jak napisaliśmy wcześniej instalacje nowoczesnych gier sporo zajmują nie warto kupować mniejszych dysków SSD niż 120GB. Jeśli pozwalają nam fundusze, najlepiej od razu zakupić dysk 256GB SSD lub 512GB SSD. Zwróćmy uwagę iż nawet jeśli nasz wybrany laptop do gier nie posiada standardowo dysku SSD, to można przy zakupie lub w przyszłości zmienić dysk na szybszy, lub dołożyć dysk SSD jako drugi dysk. Jeśli nie wiesz czy wybrany laptop ma taką możliwość: zapytaj nas.

 3. Kultura pracy
  • Dźwięk

   Nie każdy lubi grać na słuchawkach, warto więc by laptop miał odpowiedni system audio wraz z głośnikami. Z ponadprzeciętnego dźwięku Beats Audio słynie seria HP Envy. Laptopy stricte gamingowe również są przystosowane do wysokiej jakości dźwięku w grach. Można spotkać się z systemem 2 głośniki +subwoofer,lub nawet 4głośniki + subwoofer. Zobacz Asusa G750 z takim rozwiązaniem.

  • Bateria

   Czas pracy na baterii nie jest mocną stroną notebooków dla graczy - bariera dwóch godzin jest bardzo trudna do osiągnięcia przy intensywnej pracy dla większości modeli. Powinniśmy się więc raczej nastawić na dłuższą grę podłączeni do stałego zasilania.

  • Klawiatura

   Powinna być wygodna i wytrzymała. Gracze z wytartymi klawiszami W, S, A, D wiedzą o czym piszemy. Dodatkowym plusem jeśli gramy wieczorami lub w nocy będzie podświetlenie klawiatury. Specjalne serie gamingowe jak Asus G750 mają takie rozwiązania.

  • Porty

   Jeśli zdecydujecie się na mniejszy rozmiar matrycy np. 15,6” możecie mieć czasem ochotę zagrać na większym ekranie np. telewizora czy projektora. Macie taką możliwość. Obecnie wszystkie laptopy (które zakwalifikujemy jako nadające się do gier) posiadają port video HDMI dzięki któremu wyprowadzimy obraz nawet w FULL HD oraz cyfrowy dźwięk na większy ekran. Nowym rozwiązaniem stosowanym w laptopach z lepszymi procesorami Intela (głównie Intel Core i5 oraz Core i7) jest technologia WIDI która umożliwi Wam przeniesienie obrazu i dźwięku bezprzewodowo, co jest bardzo wygodne. Aby skorzystać z WIDI powinniście mieć również telewizor wyposażony w tą technologię (lub odpowiedni adapter do telewizora).

Mamy nadzieję że powyższy poradnik pomógł Państwu dokonać wyboru odpowiedniego laptopa przeznaczonego do grania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości służymy poradą.

Laptopy dla graczy

Nie ma żadnych produktów

POROZMAWIAJ Z KONSULTANTEM

Sławek Jarek
tel.666 96 1111
gg 54485636
warszawa@promobile.pl

Marcin Śliż
tel. 666 96 4444
gg 45884824
marcin.sliz@promobile.pl

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Interesują Cię zakupy hurtowe? Zapraszamy do kontaktu za pomocą jednej z poniższych opcji.

Pozostaw dane kontaktowe
- skontaktujemy się z Tobą
Rozmawiaj za pomocą
komunikatora