Wybieramy laptopa.

W tym poradniku pomożemy Wam dokonać właściwego wyboru notebooka który zaspokoi Wasze wymagania i który będzie dawał dużo satysfakcji z użytkowania.

Aby pomóc Państwu w procesie wyboru poniżej omówiliśmy najważniejsze kwestie na które powinni Państwo zwrócić uwagę przy zakupie.

 1. Rozmiar, rozdzielczość ekranu, rodzaj matrycy
  • Wielkość matrycy

   Obecnie na rynku większość dostępnych laptopów mieści się w przedziale wielkości matryc od 10,1” do 17,3”.

   Jaką wielkość laptopa powinieneś wybrać?

   • Jeżeli dużo podróżujesz i skupiasz się na pracy mobilnej powinieneś wybrać matryce o wielkości mniejsze niż 13,3”, 13,3” lub 14,1”.
   • Jeżeli laptopa będziesz przenosił od czasu do czasu wybierz najbardziej klasyczny rozmiar 15,6”.
   • Jeżeli laptop ma pełnić funkcję komputera stacjonarnego, a przenosić go będziesz głównie w obrębie swojego domu wybierz matrycę 17,3”. Większy ekran jest idealny do gier, oglądania filmów, zdjęć i przeglądania dokumentów obok siebie (np. dwie strony w MS Word). Należy pamiętać jednak że duży ekran zwiększy ogólną wagę i zużycie energii laptopa.
  • Rozdzielczość matrycy

   Wyższa rozdzielczość oznacza lepszą jakość obrazu. Ekrany laptopów są w różnych rozdzielczościach (mierzona w pikselach, poziomo x pionowo):

   • 1366 x 768 znany również jako HD. Najczęściej spotykany standard w laptopach. Rozdzielczość dobra do podstawowych zadań takich jak surfowanie po sieci, opłacanie rachunków online, e-mail i sieci społecznościowe np. Facebook, korzystanie z pakietu biurowego, oglądanie filmów i zdjęć, słuchanie muzyki, granie w proste gry
   • 1600 x 900 znany również jako HD +. Świetny dla swobodnej gry, oglądania filmów DVD i obróbki grafiki.
   • 1920 x 1080 znany jako Full HD. Oglądaj filmy Blu-ray i graj w gry wideo bez utraty poziomu szczegółowości. Rozdzielczość zalecana również dla profesjonalnej obróbki grafiki i video.
  • Matryca błyszcząca czy matowa?

   Jeżeli laptop służy Ci głównie do rozrywki np. oglądania filmów i grania w gry wybierz matrycę błyszczącą która ma lepsze odwzorowanie kolorów.
   Jeżeli pracujesz często w miejscach silnie oświetlonych np. na świeżym powietrzu, w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych czy też np. w pociągu podczas podróży wybierz matrycę matową.

   Matową matrycę w laptopach spotkacie między innymi w serii: Lenovo ThinkPad, Dell Latitude, HP ZBook, Hp ProBook, Hp EliteBook.

 2. Ekran dotykowy

  Obecnie coraz więcej laptopów wyposażona jest w ekrany dotykowe. Nawigacja wygląda tak samo, jak na smartfonie lub tablecie. Stuknij ekran, aby wybrać, przytrzymaj i przeciągnij, aby przenieść elementy, przesuń palcem, aby przewinąć i uszczypnij aby powiększyć. Ekran dotykowy jest szczególnie zalecany dla systemu operacyjnego Windows 8 opartego na kafelkach.

  Zobacz laptopy z ekranem dotykowym.

 3. Procesor i pamięć RAM.

  Wybór procesora i ilości pamięci RAM jest uzależniona od zadań jakie zamierzasz wykonywać na swoim laptopie.

  Rodzaj zadańProcesorPamięć RAM
  Podstawowe zadania:
  • surfowanie po sieci;
  • opłacanie rachunków online;
  • e-mail i sieci społecznościowe np. Facebook;
  • korzystanie z pakietu biurowego;
  • oglądanie filmów i zdjęć, słuchanie muzyki;
  • granie w proste gry.
  Intel Celeron
  Intel Pentium
  Intel Core i3
  AMD Dual Core
  Minimum 4GB
  Zaawansowane zadania:
  • korzystanie z wymagających gier video;
  • obróbka grafiki i video (np. Photoshop, CorelDraw, AutoCad)
  Intel Core i5
  Intel Core i7
  AMD Quad Core
  Minimum 6GB (zalecane 8GB)

   

 4. Karta graficzna

  Wybór karty graficznej zintegrowanej (korzysta z pamięci RAM komputera) lub dedykowanej (z własną pamięcią) zależy od tego w jaki sposób będziemy korzystać z laptopa. Często wśród klientów panuje błędne wyobrażenie iż komputer z kartą graficzną zintegrowaną się do niczego nie nadaje tj. nie zagramy w nic, ani nie obejrzymy np. DVD w FULL HD. Nic bardziej mylnego. Zobacz poniżej jak dobrać kartę graficzną dla siebie.

  Rodzaj zadańRodzaj karty graficznej
  Podstawowe zadania:
  • surfowanie po sieci;
  • opłacanie rachunków online;
  • e-mail i sieci społecznościowe np. Facebook;
  • korzystanie z pakietu biurowego;
  • oglądanie filmów i zdjęć, słuchanie muzyki;
  • granie w proste gry.
  Karta graficzna zintegrowana np.
  Intel HD Graphics
  Intel HD 3000
  Intel HD 4000
  Intel HD 4400
  Intel HD 4600
  Zaawansowane zadania:
  • korzystanie z wymagających gier video;
  • obróbka grafiki i video (np. Photoshop, CorelDraw, AutoCad)
  Karta graficzna dedykowana czyli karty z rodziny nVidia GeForce np.
  • NVIDIA GeForce GT 740M
  • NVIDIA GeForce GTX 765M
  oraz ATI Radeon np.
  • AMD Radeon HD 8850M

   

 5. Porty i Łączność

  USB 2.0 - podłączenie zewnętrznych dysków, kontrolerów gier, smartfonów, odtwarzaczy MP3 oraz innych akcesoriów

  USB 3.0 - transfer danych szybszy niż USB 2.0, ale tylko w przypadku korzystania z urządzeń USB 3.0.

  WIFI - technologia dzięki której możesz bezprzewodowo korzystać z Internetu gdy znajdujesz się w jego zasięgu. Obecnie każdy laptop jest wyposażony w tę technologię.

  Napęd optyczny – najczęściej spotykane są nagrywarki DVD dzięki którym odtworzysz i nagrasz płytę CD oraz DVD. W bardziej zaawansowanych laptopach możemy znaleźć napędy BLU-RAY COMBO (odtworzy CD, DVD i BLU-RAY, nagra CD i DVD) oraz nagrywarki BLU-RAY (odtworzy i nagra CD, DVD i BLU-RAY). Jeżeli jesteś fanem oglądania filmów w najwyższej jakości to powinieneś zainwestować w laptopa z napędem BLU-RAY.

  HDMI - podłącz projektor lub duży telewizor z płaskim ekranem dzięki czemu oglądanie filmów będzie prawdziwą przyjemnością!

  Czytnik kart SD - przesyłaj zdjęcia, filmy i muzykę z karty pamięci aparatu cyfrowego, kamery lub smartfona.

  Bluetooth – przesyłaj bezprzewodowo zdjęcia, filmy i muzykę ze swojego telefonu komórkowego.

  WIDI – technologia dzięki której możesz bezprzewodowo przekazać obraz w rozdzielczość FULL HD oraz dźwięk w systemie 5.1 do swojego telewizora. Uwaga: telewizor również musi posiadać tą technologię. W przypadku starszych telewizorów jest możliwe dokupienie specjalnego adaptera który umożliwi skorzystanie z funkcji WIDI.

 6. Dysk twardy

  Jeżeli chodzi o rodzaj dysków twardych to możemy je podzielić na dyski SSD i HDD.

  Dyski SSD mają wiele zalet.
  Najważniejszą z nich jest duża odporność na urazy mechaniczne. Dysk SSD w przeciwieństwie do dysku talerzowego (HDD) nie posiada żadnych ruchomych części. W przypadku upadku dysku HDD można się spodziewać że zostanie on uszkodzony lub przestanie działać. W przypadku dysku SSD, podobnie jak w przypadku pendrive nie będzie to miało najmniejszego wpływu.
  Kolejną ważną zaletą dysków SSD jest ich wydajność czyli czas dostępu, szybkość odczytu i zapisu danych. Parametry te są zdecydowanie lepsze niż w przypadku dysków talerzowych. System operacyjny zainstalowany na dysku SSD „dostanie skrzydeł” co przełoży się na większy komfort pracy. Kolejną zaletą wynikającą z braku jakichkolwiek części mechanicznych jest bezgłośna praca. Dyski twarde w wielu komputerach, zwłaszcza po kilku latach pracy, potrafią być jednym z najgłośniejszych podzespołów.
  Z budowy dysków SSD wynika również ich bardzo małe zużycie energii, nawet kilkanaście lub dwadzieścia razy mniejsze niż w wypadku tradycyjnych dysków talerzowych. Zaowocuje to dłuższym czasem pracy komputera bez ładowania.

  Zobacz laptopy z dyskami SSD.

  Dyski HDD to standardowe dyski twarde z elementami mechanicznymi, które cechują się niższą ceną w porównaniu do dysków SSD.

  UWAGA: Pamiętajmy iż dysk w laptopie jest jednym z nielicznych elementów które można łatwo wymienić. Dlatego też nie obawiajmy się kupna komputera z mniejszym dyskiem jeśli inne parametry komputera (np. procesor) są dla nas idealne. Dysk zawsze możemy wymienić na większy, zmienić jego rodzaj (na SSD). Procesora niestety już nie wymienimy.

 7. Gwarancja

  Wiadomo - im dłuższa tym lepsza.
  Standardowo w przypadku laptopów mamy do czynienia z gwarancją 12-miesieczną lub 24-miesięczną. W laptopach biznesowych mamy czesto do czynienia z gwarancją 3-letnią lub nawet 6-letnią.

  Poza tym możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje gwarancji w laptopach.
  Door to Door (od drzwi do drzwi) - laptop jest odbierany od Ciebie przez kuriera, naprawiany i zwracany do klienta. Next Business Day - serwisant producenta przyjeżdza do Ciebie na następny dzień roboczy po zgłoszeniu i naprawia sprzęt u Ciebie.

  W karcie produktu znajdziesz wyszczególniony rodzaj gwarancji jaka obejmuje laptopa którego zamierzasz kupić.
  Niezależnie od podstawowego rodzaju gwarancji oraz okresu jej twania możesz u nas dokupić dodatkowe lata ochrony gwarancyjnej (nawet w sumie do 4 lat!). Cennik takiej usługi znajdziesz w karcie produkty. Zapytaj nas o szczegóły

Mamy nadzieję że powyższy poradnik pomógł Państwu dokonać właściwego wyboru, lub chociaż zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z zakupem.

Nasi handlowcy chętnie pomogą dokonać właściwego wyboru. Aby się z nami skontaktować kliknij tutaj.POROZMAWIAJ Z KONSULTANTEM

Sławek Jarek
tel.666 96 1111
gg 54485636
warszawa@promobile.pl

Marcin Śliż
tel. 666 96 4444
gg 45884824
marcin.sliz@promobile.pl

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Interesują Cię zakupy hurtowe? Zapraszamy do kontaktu za pomocą jednej z poniższych opcji.

Pozostaw dane kontaktowe
- skontaktujemy się z Tobą
Rozmawiaj za pomocą
komunikatora